1.Co to jest blog?

2.Co to jest motyw WP?

Motywem WP jest szkielet bloga który jest gotowy do wypełnienia treścią. WordPress posiada kilka gotowych darmowych motywów :twentyfourteen, twentythirteen, twentyfifteen. My się zajmiemy tworzeniem własnego motywu.

3. Co to jest szablon WP?

Szablon (template) WP jest to plik składający się na motyw (theme) WoWrdpress np.index.php. Szablony są często mylone z motywami WP.

4.Ważne pojęcia WordPress.

Post- treśc będąca jednocześnie wpisem WP. Składa sie głównie z nagłówka-tytuł , autor , data publikacji itd. ,treść-artykuł,stopka-przeważnie linki pop up edytuj itp.

Kategoria-posty,wpisy możemy dzielić na kategorie i systematyzować w ten sposób publikacji treści np. dział (kategorie) zamówienia, sprzedaż.Kategorie w WP są hierarchiczne , można tworzyć podkategorie.

Tag-słowo kluczowe w WP. Są to słowa-linki po których kliknięciu dostajemy się do danego zagadnienia. WordPress tworzy tag clouds-chmurę luźno zestawionych tagów.

Taxonomia – pisząc w skrócie, rozumiemy je jako nazwę kategorii i tagu znajdującą sie po rozwinięciu nazwy posta w kokpicie.

Widget- funkcje podpinajace treści , standardowo znajdujące się w bocznych panelach strony, zwykle są to linki do panelu administracji , logowanie, kalendarz, ostatnio publikowane posty.

Sidebar-treść znajdująca się z boku strony, zawiera przeważnie widgety.

Pętla (loop)- specjalny zestaw instrukcji WP wyświetlający posty  i ich treść.

slug- skrócona nazwa posta, tagu, kategori używana w kodowaniu, nazwach szablonów (plików php motywu) oraz w ustawieniach WP.

5.Omówienie znaczeń plików wystepujących w tutorialu.

index.php – główny i najważnejszy plik WP. Odpowiada za wygląd strony. Teoretycznie może występować tylko w tandemie z plikiem css, jednak jest to działanie wysoce niepożądane oraz niepraktyczne. Ilość linijek kodu utrudniałaby  jego czytelność. Najważniejsze elementy index.php to nagłówek, treść główna oraz stopka.Musi zawierać pętle WordPressa (loop).

functions.php – plik ten zawiera zestaw funkcji używanych w motywie. Służy również do deklarcji menu, sidebaru, taxonomi.

single.php – odpowiada za wyświetlenie posta z treścia. Zawiera pętle WP oraz często odwołanie do pliku content.php

single-nazwa_posta.php – podobnie jak powyżej. Różnica polega na tym że nazwa posta w kokpicie jest inna, zdefiniowana przez użytkownika (customowa) np. zamiast “wpisy” “samochody”.

content.php – nie zawiera pętli. Zawiera post ujęty miedzy znacznikami HTML <article></article>

search.php – wyświetla stronę z wynikami wyszukiwań.

archive.php – wyświetla wszystkie posty, jest to archiwum postów.

archive_slug.php – jak powyżej. Różnica jest taka, że archiwum dotyczy postów niestandardowych zdefiniowanych przez użytkownika np.”motory”.

comments.php – odpowiada za wyświetlenie komentarzy.

404.php- wyświetla komunikat w razie błędu w odnośnikach na stronie np. “przykro nam ale wybrana strona nie istnieje”.

page.php – wyświetla strony statyczne WP. Zawiera pętle.

sidebar.php – wyświetla boczną kolumnę. Może zawierać widgety.

header.php – wyświetla nagłówek strony.

footer.php – wyświetla stopkę strony.

screenshot.png – wyświetla ikonę reprezntującą motyw.

favicon.jpg – mały obrazek wyświetlający się w lewym górnym rogu przeglądarki.

style.css – style css naszego motywu.

taxonomy.php – wyświetla kategorie i tagi.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *